9 Nisan 2013 Salı

Sınırlar

I

Sınırsızdır yıkımı duranın, yürümek tek çare olduğunda. Ağaca öyküneceksek ve kabul edecekse o bunu, durabiliriz rüzgârı beklemek için ya da yağmuru; ama rüzgâra öykünürüz biz daha çok, suya, ışığa.

Sınırsızdan kasıt, ölüme kadar olacaklardır. Kim onaylar, her el atanın bir biçim vereceği yaşamı? Kime ait sayılacak her başlayan biçimle biten, her bitenin üzerinde başlayacak?


İnsana öykünerek başlar öykü ve belki ancak öykünecek kimse kalmayınca bizim öykümüzden söz edebiliriz.

Kişi her adımda kendine bir yaşam biçilmesine katlanıyorsa, biçili ölüme de katlanacaktır.

II

Sınırlıdır yıkımı yürüyenin; yürümek yol gerektirmediğinde.

Güneş ve sıcakla çiçeğe durdu bu erik, bulut ve soğuk dökecek onları birazdan. Ne ilkini bekledi o, ne ikincisini; ne ilki olanaktı, ne ikincisi yıkım; sen oturup karşısına uzun uzun bakana kadar böyleydi en azından bu.

Sınırlıdan kasıt, ölümün kendisidir. Bir adım daha genişleyecekse yaşam, kişi ölümü de ona katmalı. Bir adım daha genişletmiştir de ölümünü sadece kendi biçimlendirdiğinin son adımı haline getiren.

III

Dur, yürümedinse yürüyeceğin yolu: Ne rüzgâr yol arar, ne su. Anka'ya öykünmek? Kaf'tan Kaf'a ses vermek? Çekileceğin bir köşe bulmalısın önce; ne tatlı dile, ne felaket haberine boyun eğmeyecek bir çekilme...
Unutabilecek misin peki doğduğunu?

Eğilip alma açık kitaptan sana ayrılan sayfaları. İn, yüksekliği için çıkılan dağdan, yüksekliğine inanılmadan. Dağın hazır, sayfaların hazır, yürüyüşün hazır: Yaşamın da hazır öyleyse; öyleyse hiçbir hazırlığın yok senin...

Katlayıp koyacaksan cebine yazgını, senin yazınla yazılmış olmalı, senin mürekkebinle. Çıkarıp okuyacaksan önce kabul et susta durmayı. Kimin için susulur, kimin için konuşulur? İkisinin birden yanıtını bilebilir mi insan?

IV

İnsan hep başkasının tasarısıdır. Her tasarı bir diğerini aşındırır; işte sınırsız işlem. Tohumun değil, toprağın çürümesinden söz ediyoruz artık; yaşamın sınırsızlığından.

İnsan sadece kendisinin gerçeğidir; sadece kendisini süren bir gerçek, sadece kendisi kadar olan; ölümden söz ediyoruz. Sınır ölümdür.

0 yorum:

Yorum Gönder