19 Ağustos 2012 Pazar

MEŞKLER-King Kong, Avatar, öykü vs.


MEŞKLER, düşünce temrinleri. Söz temrinleri. 
Genellikle esrik haldeyken yazıldılar, rakı, bira, şarap, söyleşi, 
doğa temaşası ya da rüyaların yarattığı haller içindeki 
söz ve sözcüklerin kaydı... 
Silik, soluk, sıkıcı, kof görünen yanları bundan; 
göze, kulağa, akla hoş gelen yanları varsa yine bundan... 


Öyküler, hangi araçla anlatılıyor-kuruluyor-kurgulanıyor olursa olsun öyküler, anlatıcıların açıkta durduğu ama anlayıcının kör noktasına denk gelen bir boşluktan yararlanır: Algının o boşluğa kaymasını sağlayan teknikler, aslında o boşluğu işaret eden ok işaretleriyle doludur. 


King Kong yıllarca köyün genç kadınlarını yedi. Bir gün bir beyaz kadın düştü köye, ne yapacaklarını bilemediler ve King Kong’a verdiler. Ve olaylar gelişti…

"Beyaz kadın" öyküyü yürüten bir dinamik hem, hem de anlatıcının nerede gizlendiğini, neyi gizlediğini gösteren bir ok işaretidir: "Kimse beyaz kadını yiyemez."

Öyküyü King Kong'dan dinlesek, her şey anlatıldığı gibi olsa, King Kong'un torununa son öğüdü şu olurdu: Hep siyah kadınları ye. Beyazı yedirmezler. New York'ta kıçına füze atarlar.

Avatar da bu türden bir teraneydi; özet: Beyaz Adam’a verecek kadının varsa, mücadelende öncülük edecek bir kahramanın da vardır.

Eski cahillerin elifi mertek sanmaktan başka kusuru yoktu. Yeni cahiller merteği elif sanmamız için koro kurmuş bağırıyor.

Çok çok eskiden avcılığı öğretmek temel eğitimdi, şimdi işler değişti av olmayı öğretmeye temel eğitim diyorlar. Temel eğitim, bütünüyle devlet denetiminde tutulan eğitim, temelde av olmayı öğretir: Sıraya girmeyi, hizada durmayı, talimatları almayı-anlamayı-uygulamayı-uygulatmayı, 

Delilik niye sorun sayılıyor? Bir çözüm biçimi olduğu için olmasın?

Birayı yavaş, hesabı çabuk getiren garsondan kork.

Ortada çok hata var. Biz, sadece kendimize ait olanları yapmaya bakalım!

......


 Ayrıca

Dikkat edin, solumuz pistir bizim!

MEŞKLER-İnsan, Yasa ve Özgürlükler

MEŞKLER-Şairler ve Zaman

MEŞKLER-Yürüyüş

MEŞKLER-Muhalif Osmanlı şairleri

ve

MEŞKLER-ESKİLER TOPLU HALDE


0 yorum:

Yorum Gönder