11 Şubat 2012 Cumartesi

MEŞKLER-Devlet, akıl, tanrı, güç ve güçsüzlük


Kapitalizmde işe yaramayan her düşünce özgürdür. Ya da şöyle: Kapitalizmde sadece işe yaramayan düşünceler özgürdür. Ya da şöyle: Kapitalizmde özgürlüğü kısıtlanan düşünceler, sadece işe yarar düşüncelerdir.

Bir de düşünce özgürlüğü için, düşünme yetisinin körelmemiş, aksine geliştirilmiş olması gerekir: Tüm kapitalist eğitim düşünme yetisinin bir düşünme teknisyenliğine dönüştürülmesidir: Asıl kaynaklar ve amaçlar gizlenir; düşünce, ideolojik olarak tartılıp kurgulanmış kaynak ve amaçlara teknisyenlik hizmetine koşulur.Düşünce, fikir, bir bedenden çıkar, bir bedene döner, bir bedende işler. "Fikrini yayma özgürlüğü", mutlak örgütlenme özgürlüğü ya da yetisi ya da gücüyle birlikte olmadıkça hiçbir işe yaramaz. Fikirlerin fikir olarak, lafz olarak ulaşması anlamsızdır, bir bedene sahip olması şarttır.

**
Delinin hal beyanı: Üç aklım vardı. Birini ailemle toplumum, birinin devletim yedi. Kalanı da ben çöpe attım.
Evet, üç doymak bilmez yiyiciye benzer devlet, toplum ve aile. Her biri çeşit çeşit delilikler yaptırır insana ve adına akıl der.
Her gün işe gitmek gibi mesela. Kişinin kendisinin de buna katılmasıyla delilik hali tam olur. Benliğin imhası, benliğin demir gömleklere giydirilmesine karşı hamledir.  


**

Aile pişirir, toplum çiğner, devlet yutar. Ecce homo!

**
Kapitalizm, insanlık şansının doğumla bittiği sistemin adı; emeklilik vakti gelince de buna mecaliniz kalmamış olur zaten. 
Eski bir tarif vardı: Kapitalist, sadece yandaki arsayı isteyen kişidir. Eklemek lazım: Kapitalizm sadece doğum sırası gelmiş olanı ister.

**
Devletin, tanrının ve patronun adamları kendi aralarında çok kapışabilir, ama bizden aynı şeyi ister: İtaat.

Bu üçü, başlangıçta da aynı yerden çıkmış gibi değil mi zaten? Baba-kral-tanrı aynı kişi hep.

İki siyaset var o halde. İlki, devletin, tanrının ve patronun adamlarının kapışmasından oluşan siyaset ve bizden istenen birinden birinin ya da ikisinin yanında olmak. İkincisi onlara karşı siyaset. İkincinin en büyük sorunu, kendi içinden birinciyi çıkarma yeteneği... Milyon yılda oluşan bir hamleden temizlenemez çünkü. 

**
ABD'ye yanaşmış AK Parti'ye, AK Parti'ye yanaşmış liberallere gelsin, bu yıllar için: Kaplanla işbirliği yapıyorsan, hiç değilse ceylan kadar hızlı koşmalısın.


**
-Bak devleti ne hale getirdiler...
-Siktir et sen onu, devletin bizi ne hale getirdiğine bak!

**

-Devletimizin hastalıklarını temizlemeliyiz.
-Sizin devletiniz hastalığın kendisi, dostum...

**
Murtaza'yı okudum yeniden, şunu anladım: Sistemi savunanların ya da uygulayanların ahmak olması sistemin zaafını değil, gücünü yaratıyor.
Orhan Kemal bazı bakımlardan ne müthiştir! 
**
Ahmaklar görüyorum, oturmuş devlet kurumlarının uyumsuzluğuna ağlıyorlar, tersine ağlayacaklarına.
**

Ha yöneticilerinin aklıyla övünüyorsun, ha kendi akılsızlığınla övünüyorsun…Ayrıca

MEŞKLER-İnsan, Yasa ve Özgürlükler

MEŞKLER-Şairler ve Zaman

MEŞKLER-Yürüyüş

MEŞKLER-Muhalif Osmanlı şairleri 

ve

MEŞKLER-ESKİLER TOPLU HALDE0 yorum:

Yorum Gönder